Project news
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!
Voting
Як Вам новий сайт?
Total 2 common:people_all_forms
Новини

Українські спецслужби “ймовірно” стоять за ударами по силах “Вагнера” в Судані, – CNN
Wed, 20 Sep 2023 08:51:41
Смерть Кадирова може сколихнути весь Північний Кавказ, – експерт
Wed, 20 Sep 2023 08:51:16
Зеленський анонсував позитивне рішення щодо ATACMS
Wed, 20 Sep 2023 08:48:46
Скандальна стаття NYT: експерт розніс фейкові висновки і згадав МН-17 з ATACMS
Tue, 19 Sep 2023 15:48:03
Забудемо про 52 мільйони: науковець ошелешила демографічним прогнозом в Україні
Tue, 19 Sep 2023 15:46:02

Положення про академічну доброчесність

Date: 18 квітня 2021 о 08:23, Refreshed 18 квітня 2021 о 08:25

ЗАТВЕРДЖЕНО

Педагогічною радою

Долішньоалучанського ліцею

імені Яреми Гояна

 протокол _____________________

ПОЛОЖЕННЯ

про академічну доброчесність

педагогічних працівників та здобувачів освіти

Долішньозалучанського ліцею імені Яреми Гояна

2020 рік

 1. Загальні положення

  1. Положення про академічну доброчесність в Долішньозалучанському ліцеї імені Яреми Гояна (далі – Положення) закріплює норми та правила етичної поведінки, професійного спілкування між  педагогічними працівниками Долішньозалучанського ліцею імені Яреми Гояна та  здобувачами  освіти.

  1. Це Положення розроблено  на основі Конституції  України,  Законів  України  «Про освіту», Конвенції ООН «Про права дитини» (1989),  «Про  авторське  право  і  суміжні  права»,  «Про  видавничу  справу»,  «Про запобігання  корупції»,  Цивільного  Кодексу  України, Статуту  освітнього закладу, Правил  внутрішнього  розпорядку, Колективного договору та інших нормативно-правових актів чинного законодавства України та нормативних (локальних) актів школи.

  1. Метою Положення про академічну доброчесність є формування в закладі системи демократичних відносин між представниками шкільної спільноти (учасниками освітнього процесу та працівниками), розвиток корпоративної культури, забезпечення академічної свободи і сприятливого морально-психологічного клімату в колективі та підвищення авторитету закладу.

  1. У своїй діяльності заклад освіти дотримується принципу меритократії, що означає оцінювання учнів винятково на підставі їх знань і вмінь, а педагогічних працівників – на основі їх професійної компетентності, результатів роботи, внеску у розвиток закладу, що є підставою для їх подальшого матеріального, морального та кар’єрного стимулювання. Заклад  зобов’язується вживати заходів щодо запобігання та виявлення академічного плагіату в  роботах педагогічних працівників та здобувачів загальної середньої освіти.

  1. Педагогічні працівники та здобувачі загальної середньої освіти зобов’язані дотримуватися загальновизнаних норм етики, моралі, поважати гідність осіб, які працюють та навчаються в закладі, підтримувати систему демократичних відносин між представниками шкільної спільноти, сприяти підвищенню морально-психологічного клімату в колективі, спрямовувати свої дії на зміцнення авторитету закладу освіти.

  1. Адміністрація школи гарантує дотримання в стінах закладу освіти ст. 36 Конституції України. Належність особи до будь-якої політичної партії, громадської, релігійної організації, що діють відповідно до Конституції України, не є перешкодою для її участі в навчально-виховному процесі. Педагогічні працівники та інші співробітники закладу є вільними у своїх політичних і передвиборчих симпатіях. Жодний адміністративний тиск з приводу політичних переконань, а також характеру волевиявлення членів шкільної спільноти через вибори, референдуми та інші форми безпосередньої демократії є недопустимим.

  1. Заклад в своїй діяльності керується принципом незалежності здобуття загальної середньої  освіти від впливу політичних партій, громадських і релігійних організацій. Створення та діяльність політичних партій, суспільно-політичних рухів, релігійних об'єднань та воєнізованих формувань в закладі не допускається.

  1. Педагогічні працівники та здобувачі  освіти, усвідомлюючи свою відповідальність за неналежне виконання функціональних обов’язків, формування сприятливого академічного середовища для забезпечення дієвої організації освітнього процесу, розвитку інтелектуального, особистісного потенціалу, підвищення престижу закладу, зобов’язуються виконувати норми даного Положення.

  1. Норми цього Положення закріплюють правила поведінки безпосередньо у трьох основних  сферах – освітній (навчальній), науковій та виховній (морально-психологічний клімат у колективі).

  1. Дія Положення поширюється на всіх учасників освітнього процесу закладу. Усі особи, на яких поширюється дане Положення, повинні бути ознайомлені з його змістом.

 1. Поняття та принципи академічної доброчесності

  1. Академічна  доброчесність – це сукупність етичних принципів та визначених законом правил, якими мають керуватися учасники освітнього процесу під час навчання, викладання та провадження творчої діяльності з метою забезпечення довіри до результатів навчання та/або творчих досягнень.

  1. Для забезпечення академічної доброчесності в освітньому закладі необхідно дотримуватися наступних принципів:
 • Верховенства права. В шкільному середовищі пріоритетом повинно бути дотримання принципу верховенства права, а саме: справедливості, добра, свободи, правової рівності, поваги до людської гідності, честі, істини тощо.

 • Законності. У своїй діяльності члени спільноти школи мають суворо дотримуватися Конституції України, законів та підзаконних актів.

 • Соціальної справедливості. У взаємовідносинах між членами громади школи важливим є забезпечення свободи, справедливості, розвитку особистості та її активної участі у житті держави та навчального закладу, а також повага до гідності кожної особи, нетерпимості щодо аморальної та неетичної поведінки.

 • Науковості. Педагогічні працівники зобов’язані об'єктивно висвітлювати наукові факти, поняття, теорії; ознайомлювати спільноту школи з новими досягненнями, науковими методами, пояснювати значення теорії для практики; розкривати наукові причинно-наслідкові зв'язки явищ, що вивчаються; викладати навчальний матеріал з позицій останніх досягнень науки й техніки; забезпечувати тісний зв'язок із сьогоденням.

 • Дотримання авторського права. Педагогічні працівники повинні посилатися на джерела інформації у разі використання ідей, розробок, тверджень, відомостей; дотримуватися норм законодавства про авторське право і суміжні права; надавати достовірну інформацію про методики й результати досліджень, джерела використаної інформації та власну педагогічну, науково-педагогічну, творчу діяльність. Забезпечити виконання письмових робіт без залучення зовнішніх джерел інформації, крім дозволених для використання, списування академічного плагіату, фабрикації, фальсифікації.

 • Принцип достовірності результатів педагогічної, науково-педагогічної, дослідницької діяльності здобувачів загальної середньої освіти передбачає самостійне виконання навчальних завдань, завдань поточного та підсумкового контролю, результатів навчання (для осіб з особливими освітніми потребами ця вимога застосовується з урахуванням їхніх індивідуальних потреб і можливостей); об‘єктивність оцінювання результатів навчання. Не допускати свідомого завищення або заниження оцінки результатів навчання здобувачів загальної середньої освіти.

 • Професіоналізму та компетентності. Передбачає наявність у здобувачів загальної середньої освіти та  педагогічних працівників навчального закладу управлінських та аналітичних здібностей, моральних якостей, внутрішньої культури, емоційного інтелекту, знання ділового етикету, ґрунтовних знань, виконання своїх обов’язків на належному рівні, високу організацію праці.

 • Партнерства і взаємодопомоги. Означає сприйняття всіх учасників освітнього процесу як рівноправних сторін.

 • Відкритості й прозорості. Усі процеси, документи в навчальному закладі, які стосуються освітньої, наукової, дослідницької, господарської та фінансової діяльності, є прозорими, відкритими, що забезпечує можливість громадського контролю.

 • Відповідальності. Здобувачі загальної середньої освіти та педагогічні працівники школи мають брати на себе відповідальність за результати своєї діяльності, виконувати взяті на себе зобов’язання, дотримуватися норм цього Положення.

  1. Кожен учасник спільноти школи наділений правом  вільно обирати свою громадську позицію, яка проголошується відкрито при обговоренні рішень та внутрішніх документів.

  1. Офіційне висвітлення діяльності закладу та напрямів його розвитку може здійснювати директор або особа за його дорученням.

  1. У разі, якщо відбулося розповсюдження інформації, яка є неправдивою, викладеною з перекрученням фактів, наклепницькою, ображає людину або може завдати іншої серйозної шкоди закладу, особа, яка до цього причетна, має зробити все можливе, щоб спростувати викривлену інформацію, зменшити обсяг завданої шкоди.

  1. Гідним для представників шкільної спільноти є:
 • шанобливе ставлення до символіки закладу: гімну, прапора, емблеми;
 • дотримання Правил внутрішнього трудового розпорядку;
 • культура зовнішнього вигляду співробітників та учасників освітнього процесу;
 • дотримання правил високих стандартів ділової етики у веденні переговорів, у тому числі телефонних.

  1. Неприйнятним для всіх членів спільноти школи є:
 • навмисне перешкоджання навчальній та трудовій діяльності членів спільноти;
 • участь у будь-якій діяльності, що пов’язана з обманом, нечесністю; підробка та використання офіційних документів;
 • перевищення повноважень, що передбачені посадовими інструкціями;
 • ведення в закладі політичної, релігійної та іншої пропаганди;
 • використання мобільних телефонів під час навчальних занять, нарад або офіційних заходів;
 • вживання алкогольних напоїв, наркотичних речовин, паління у закладі, поява у стані алкогольного, наркотичного та токсичного сп’яніння;
 • пронесення до закладу зброї, використання газових балончиків та інших речей, що можуть зашкодити здоров’ю та життю людини.

 1. Забезпечення академічної доброчесності учасниками освітнього процесу

  1. Дотримання академічної доброчесності  педагогічними працівниками передбачає:
 • дотримання Конвенції ООН «Про права дитини», Конституції, законів України;
 • утвердження позитивного іміджу освітнього закладу, примноження його традицій;
 • дотримання етичних норм спілкування на засадах партнерства, взаємоповаги, толерантності стосунків;
 • запобігання корупції, хабарництву;
 • збереження, поліпшення та раціональне використання навчально-матеріальної бази закладу;
 • посилання на джерела інформації у разі використання ідей, розробок, тверджень, відомостей;
 • дотримання норм про авторські права;
 • надання правдивої інформації про методики і результати власної навчальної (творчої, наукової) діяльності;
 • контроль за дотриманням академічної доброчесності здобувачами освіти;
 • об’єктивне й неупереджене оцінювання результатів навчання;
 • надання якісних освітніх послуг з використанням у практичній професійній діяльності інноваційних здобутків у галузі освіти;
 • дотримання правил внутрішнього розпорядку, трудової дисципліни, корпоративної етики.

  1. Дотримання академічної доброчесності  здобувачами освіти передбачає:
 • самостійне виконання навчальних завдань, завдань поточного та підсумкового контролю результатів навчання без використання зовнішніх джерел інформації, крім дозволених (для осіб з особливими освітніми потребами ця вимога застосовується з урахуванням їхніх потреб і можливостей);
 • посилання на джерела інформації у разі використання ідей, розробок, тверджень, відомостей;
 • дотримання норм законодавства про авторське право;
 • особисту присутність на всіх уроках, окрім випадків, викликаних поважними причинами;
 • користування інфраструктурою освітнього закладу відповідально, економно та за призначенням;
 • сприяння збереженню та примноженню традицій закладу, підвищення його  престижу  власними досягненнями у навчанні, спорті, творчості.

  1. Порушенням академічної доброчесності вважається:
 • академічний плагіат – оприлюднення (частково або повністю) результатів,  отриманих іншими особами, як результатів власних досліджень (творчості) та/або відтворення  опублікованих текстів (оприлюднених творів мистецтва) інших авторів без зазначення авторства;
 • фабрикація – вигадування даних чи фактів, що використовуються в освітньому процесі;
 • фальсифікація – свідома зміна чи модифікація вже наявних даних, що стосуються освітнього процесу;
 • списування – виконання письмових робіт із залученням зовнішніх джерел інформації, крім дозволених для використання, зокрема під час оцінювання результатів навчання;
 • обман – надання завідомо неправдивої інформації щодо власної освітньої (творчої) діяльності та організації освітнього процесу. Формами обману є, зокрема академічний плагіат, самоплагіат, фабрикація, фальсифікація та списування;
 • хабарництво – надання (отримання) учасником освітнього процесу чи пропозиція щодо надання (отримання) коштів, майна, послуг чи будь – яких інших благ матеріального або нематеріального  характеру з метою отримання неправомірної переваги в освітньому процесі;
 • необ’єктивне оцінювання – свідоме завищення або заниження оцінки результатів навчання здобувачів освіти.

 

 1. Види відповідальності

за порушення академічної доброчесності

  1. Види академічної відповідальності за конкретне порушення академічної доброчесності визначають спеціальні закони та дане Положення.

Порушення

академічної

доброчесності

Суб’єкти порушення

Обставини та умови порушення академічної доброчесності

Наслідки і форма відповідальності

Орган/ посадова особа, який приймає рішення про призначення виду відповідальності

Списування

Здобувачі освіти

самостійні роботи;

поточні контрольні роботи;

контрольні зрізи знань

Повторне

проходження

оцінювання

Термін1

тиждень

Педагогічна

рада закладу

екзамен (ДПА);

моніторинги якості

знань

Повторне

проходження

оцінювання за

графіком

проведення ДПА

у закладі

Не зарахування

Результатів

Педагогічна

рада закладу

І етап

Всеукраїнських

учнівських олімпіад,

конкурсів;

Робота учасника

анулюється, не

оцінюється. У разі повторних випадків

списування учасник не

допускається до участі в інших олімпіадах,

конкурсах

Оргкомітет,

журі

Необ’єктивне

оцінювання

результатів

навчання

здобувачів

Педагогічні працівники

Свідоме завищення

або заниження оцінки результатів навчання:

усні відповіді; домашні роботи; контрольні роботи; лабораторні та практиктичні роботи; ДПА; заліки; моніто-ринги; олімпіади та

конкурсні роботи

Педагогічному

працівнику рекомен-дується опрацювати критерії оцін. знань.

Факти систематичних порушень врахову-ються при вста-новленні кваліфіка-ційної категорії,

ррисвоєнні педагог-гічних звань

Адміністрація

закладу,

атестаційні

комісії усіх

рівнів

Обман

Фальсифікація

Фабрикація

Плагіат

Педагогічні

працівники

як автори

Навчально-методичні

освітні продукти,

створені

педагогічними

працівниками:

 • методичні
 • рекомендаціЇ;
 • навчальний
 • посібник;
 • навчально-методичний
 • посібник
 • наочний посібник;
 • практичний
 • посібник;
 • навчальний наочний
 • посібник;
 • збірка;
 • методична збірка
 • методичний вісник;
 • стаття;
 • методична розробка

У випадку встано-влення порушень такого порядку:

А) спотворене

представлення у

методичних розроб-ках, публікаціях

чужих розробок,

ідей, синтезу або

компіляції чужих джерел,використання

Інтернету без поси-лань, фальсифікація

Наукових досліджень,

Неправдива інформа-ція про власну освітню

діяльність є підставою для відмови в присво-єнні або позбавлені

раніше присвоєного

педагогічного звання,

кваліфікаційної

категорії

Б) в разі встановлення в атестаційний період фактів списування

здобувачами під час контрольних зрізів знань, фальсифікації

результатів

Педагогічна

та методичні

ради

закладу,

науково-методична

рада РМК,

атестаційні

комісії

(шкільна,

районна)

Хабарництво

Учасники

освітнього

процесу

Надання або отримання

учасником освітнього процесу чи пропозиція щодо надання чи отри-мання коштів, майна, послуг, пільг, чи будь-яких інших благ матеріального або нема-теріального характеру з метою отримання

неправомірної переваги в освітньому процесі

Надання освітніх

послуг за певну

незаконну

винагороду

матеріального чи

нематеріального

характеру

Залежно від

розміру, об’єму

може призначатися

судом І інстанції

 1. Заходи з попередження, виявлення та встановлення фактів порушення академічної доброчесності

Для попередження недотримання норм та правил академічної доброчесності в навчальному закладі  використовується наступний комплекс профілактичних заходів:

  1. При прийомі на роботу працівник знайомиться із даним Положенням під розписку після ознайомлення із правилами внутрішнього трудового розпорядку освітнього закладу.

  1. Інформування здобувачів загальної середньої освіти, педагогічних працівників про необхідність дотримання правил академічної доброчесності, професійної етики.

  1. Положення доводиться до батьківської громадськості на конференції, а також оприлюднюється на сайті закладу.

  1. Заступник директора школи, що відповідає за організацію методичної роботи в закладі:
 • забезпечує шляхом практикумів, консультацій та інших індивідуальних та колективних форм навчання з педагогічними працівниками створення, оформлення ними методичних розробок (робіт) для публікацій, на конкурси різного рівня з метою попередження порушень академічної доброчесності;
 • забезпечує рецензування робіт на конкурси, на присвоєння педагогічного звання та рекомендує вчителям сервіси безкоштовної перевірки робіт на антиплагіат.

  1. Педагогічні працівники в процесі своєї освітньої діяльності дотримуються етики та академічної доброчесності, умов даного Положення, проводять роз’яснювальну роботу з учнями щодо етичної поведінки та неприпустимості порушення академічної доброчесності (плагіат, порушення правил оформлення, цитування, посилання на джерела інформації, списування).

 1. Комісія з питань академічної доброчесності

  1. З метою контролю за виконання норм цього Положення в закладі освіти створюється комісія з питань академічної доброчесності (далі – комісія).

  1. Комісія наділяється правом одержувати й розглядати заяви щодо порушення цього Положення та надавати пропозиції адміністрації закладу освіти щодо вживання заходів відповідно до чинного законодавства України та нормативних актів закладу.

  1. У своїй діяльності комісія керується Конституцією України, законодавством в сфері освіти та вищої освіти, нормативно-правовими актами Міністерства освіти і науки України, Статутом закладу освіти, даним Положенням.

  1. Склад комісії затверджується рішенням педагогічної ради. Строк повноважень комісії становить 3 роки.

  1. Склад комісії становить 5 осіб, які є моральними авторитетами закладу освіти упродовж тривалої педагогічної діяльності. У випадку необхідності до складу комісії залучаються інші представники шкільної спільноти, які володіють необхідними знаннями щодо предмету розгляду і можуть підтвердити або спростувати наявність порушення.

  1. До комісії із заявою про порушення норм цього Положення, внесення пропозицій або доповнень може звернутися будь-який працівник школи або здобувач освіти.

  1. Повноваження Комісії:
 • одержувати, розглядати, здійснювати аналіз заяв щодо порушення норм цього Положення та готувати відповідні висновки;
 • залучати до своєї роботи експертів з тієї чи іншої галузі, а також використовувати технічні і програмні засоби для достовірного встановлення фактів порушення норм академічної доброчесності за поданою заявою;
 • проводити інформаційну роботу щодо популяризації принципів академічної доброчесності та професійної етики педагогічних працівників та здобувачів освіти;
 • ініціювати, проводити та підтримувати дослідження з академічної доброчесності, якості освіти та наукової діяльності;
 • готувати пропозиції щодо підвищення ефективності впровадження принципів академічної доброчесності в освітню та наукову діяльність закладу освіти;
 • надавати рекомендації та консультації щодо способів і шляхів ефективного дотримання норм цього Положення;
 • інші повноваження відповідно до вимог чинного законодавства України та нормативних актів закладу освіти.

  1. Комісія звітує про свою роботу раз на рік на засіданні педагогічної ради.

 1. Заключні положення

  1. Учасники освітнього процесу мають знати Положення про академічну доброчесність.  Незнання або нерозуміння норм цього Положення не є виправданням неетичної поведінки.

  1. Положення про академічну доброчесність Долішньозалучанського ліцею імені Яреми Гояна затверджується педагогічною радою закладу та вводиться в дію наказом директора.

  1. Зміни та доповнення до Положення можуть бути внесені будь-яким учасником освітнього процесу за поданням до педагогічної ради ліцею.

 

Використані джерела:

 1. Хартія основних прав Європейського Союзу[Електронний ресурс]: Міжнародний документ від 07.12.2000. – Електронні текстові дані. – Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/994_524
 2. Цивільний кодекс України [Електронний ресурс]: Кодекс від 16.01.2003 № 435-IV з наступними змінами та доповненнями. – Режим доступу: http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/435-15
 3. Закон України «Про авторське право та суміжні права» [Електронний ресурс]: Закон України від 23.12.1993 № 3792-XII з наступними змінами та доповненнями. –Режим доступу: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/3792-12
 4. Закон України «Про освіту» від 05.09.2017 № 2145-VIII. (Набрання чинності 28.09.2017) Режим доступу: https://www.pedrada.com.ua/.../1484 znayomtesya-zakon-u...
 5. Положення про академічну доброчесність комунального закладу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ст. № 11 Вінницької міської ради» [Електронний ресурс]: Режим доступу: https://sch11.edu.vn.ua/zy/html.

Comments:
Only authorized users can leave comments.